Essingeringen 70, högst upp Kungsholmen Stora Essingen 2 rok, 34 kvm, STOCKHOLM
Högst upp i huset med utsikt mot lummig grönska ligger denna fina hörnlägenhet. Lägenheten är genomgående renoverad under 2018/2019, då även stambytet skedde, och i mycket gott skick. Interiören är smakfullt färgsatt i ljus kulörer och på golvet i alla rum, sånär som på badrummet, ligger ett vackert plankgolv i original. Många andra tidstypiska detaljer finns bevarade så som spröjsade fönster, djupa fönsternischer och speglade dörrar. Hörnläget med fönster i dubbla väderstreck ger bostaden ett härligt ljusinsläpp och den höga takhöjden ger en fantastiskt rymd.
Föreningen har god ekonomi med en låg belåning och möjlighet finns för juridisk person att köpa lägenheten. Gemensam trädgård finns för föreningens medlemmar med uteplats och grill. Det finns även två parkeringsplatser.
Här bor du i charmiga kvarter med vatten och lummig grönska som närmsta granne. På några minuters promenad nås Essingetorget med matbutik, caféer, småbutiker och buss som snabbt tar dig in till centrala Stockholm. Det går även snabbt att ta sig in till City med cykel eller tvärbanan.