Hoppa till huvudinnehåll
Välkomna till fantastiska Slottsberget 1 där historia möter charm!
En av flera härliga sittplatser i solen
1 / 5
PrestigeSåld!

Sannegården, Göteborg

Slottsberget 1

Slutpris

7 475 000 kr

Slutpris

7 475 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Friliggande villa
Upplåtelseform
Tomträtt
Antal rum
7 rok
Boarea
151 kvm
Tomtarea
350,3 kvm
Byggår
1909
Driftskostnad
3 611 kr/månad

Fantastisk villa med uthyrningsmöjlighet på Slottsberget!

Nu har vi nöjet att erbjuda något unikt – ett charmigt och sällsynt till hus på eftertraktade Slottsberget 1!

Detta magiska hem har vårdats ömt av samma familj under lång tid – men är nu redo att välkomna nästa generation. Med sina 151 kvm fördelade på två plan finns gott om plats för både vardagsliv och sociala sammankomster. Huset genomgick en totalrenovering 1980 och byggdes sedan om och ihop 1997 vilket har skapat en del som gör sig utmärkt om ni vill hyra ut.

Entréplan möter dig med en mindre hall som leder in i den tillbyggda delen. Här finns två sovrum, ett vardagsrum, förråd och praktisk tvättmöjlighet – perfekt för tonåringar, gäster eller generationsboende. Väljer ni att gå in via huvudentrén möts ni av en rymlig hall med avhängning, helkaklat badrum till vänster, garderob rakt fram samt ett praktiskt förråd under trappan.

Köket är ljust och inbjudande och leder vidare till matsalen med fönster i två väderstreck. Intill ligger vardagsrummet, även det med generöst ljusinsläpp och en stämningsfull kakelugn – idealiskt för mysiga kvällar. Här finns även ytterligare ett rum som har utgång till altanen.

Övre plan bjuder på ett allrum vid trappan, perfekt som kontor, lekrum eller annat. Här finns även ett stort vardagsrum med vackert ljusinsläpp från både takfönster och väggfönster. Planlösningen rymmer vidare ett större sovrum, en rejäl klädkammare som även kan användas som sovrum samt två mindre rum som idag används som gästrum – perfekt när barn eller barnbarn kommer på besök.

Trädgården är en grönskande oas, fylld av charm och med flera uteplatser där ni kan njuta av solen och den fantastiska utsikten – en perfekt plats för både lugna morgnar och somriga grillkvällar.

Läget är svårslaget.
Här bor ni med närhet till allt en familj behöver – promenadavstånd till restauranger, bagerier och caféer längs Eriksbergskajen. Färjeläget nås på bara någon minut och tar er smidigt till Lindholmen, Stenpiren och Klippan. Hagabadet i Sannegården ligger också en kort promenad bort. Fiber är indraget – för ett modernt och bekvämt boende.

Detta är en unik möjlighet att förvärva ett hus med själ och historia, i en miljö som måste upplevas på plats.

Varmt välkommen att kontakta mäklaren för mer information!

Bilder

Välkomna till fantastiska Slottsberget 1 där historia möter charm!
En av flera härliga sittplatser i solen

Bostadsinformation

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Patrik Skarström

Reg. Fastighetsmäklare, Franchisetagare

Extra kontaktperson

Mäklarens profilbild

Jonatan Bernhed

Reg. Fastighetsmäklare, Franchisetagare

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Slutpris

7 475 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på