Hoppa till huvudinnehåll
Trappa från trädgården till uterummet
Stor gräsyta framför huset
Uppfart med garage
Stort trädäck mot backen
Vardagsrum med dörr till uterum
1 / 5
Såld!

Häglinge, Sösdala

Västra Häglinge 2125

Pris saknas

Slutpris

1 200 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Friliggande villa
Upplåtelseform
Friköpt
Antal rum
4 rok
Boarea
125 kvm
Biarea
48 kvm
Tomtarea
771 kvm
Byggår
1939
Driftskostnad
3 095 kr/månad

Övriga månadsavgifter

Charmigt hus med närhet till naturen i Häglinge

I en stilla och naturskön by på landet, där livet rör sig långsamt och luften är frisk, ligger detta charmiga gula trähus. Här, bara sju minuters bilväg från den närmsta tätorten Sösdala, finner man en fastighet som förenar lantlivets lugn med moderna bekvämligheter.
Huset, som är ett vackert 1 1/2 plans hus med källare, bjuder på både tidlös charm och funktionalitet. Fasaden, i sin varma gula nyans, har nyligen fått ett nytt tak som skyddar mot alla väder. Fönstren, som är i 3-glas, låter ljuset flöda in i hemmet och ger en inblick i den omgivande naturen, där fält och ängar breder ut sig.
Inne i huset möts man av en ljus och öppen planlösning. Det stora köket är perfekt för den som tycker om att laga mat och samla nära och kära kring matbordet. Här finns gott om plats för både förvaring och arbetsyta, och fönster med utsikt mot uteplatsen. Vardagsrummet, med sin öppna och rymliga känsla, är ett naturligt samlingspunkt för familj och vänner. En härlig kamin bidrar med värme och mysig atmosfär under kyliga kvällar och en dörr leder ut till uterummet med härlig utsikt över skog och ängar.
En trappa upp finner du ovanvåningen som bjuder på en fönsterkupa med en fantastisk utsikt över den omgivande naturen. Här kan du blicka ut över de vidsträckta fälten, de gröna ängarna och den lilla skogsdungen bakom fastigheten.
Framför huset sträcker sig trädgården med en sluttande gräsyta som ger utrymme för både lek och vila. Buskar och fruktträd ger liv åt trädgården under året och perennerna ger en färgsprakande känsla under sommarens alla månader. Från uppfarten, med sitt praktiska garage, välkomnas du hem varje gång du kör in på gården. Här finns gott om plats för både bil och förvaring och hela området känns som en harmonisk plats att komma hem till. Den närliggande naturen lockar till promenader och upptäcktsfärder, och de vackra badsjöarna som ligger inom kort bilavstånd, gör det lätt att komma åt för avkopplande stunder vid vattnet.
Detta hus är en plats för den som söker balans mellan lantlivets rofylldhet och bekvämligheten av moderna funktioner. Här, mitt i naturen, men ändå nära allt man behöver, finner man ett hem där både kropp och själ får ro.

Bilder

Trappa från trädgården till uterummet
Stor gräsyta framför huset
Uppfart med garage
Stort trädäck mot backen

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Lina Wretfors Friis

Reg. Fastighetsmäklare & Franchisetagare

Extra kontaktperson

Mäklarens profilbild

Karolina Vikberg

Reg. Fastighetsmäklare & Franchisetagare

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Slutpris

1 200 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på