Charmig 3:a i villaidyll med stor balkong och ljusinsläpp från tre vädersteck!
Välkommen till Väråsgatan 2 – ett trivsamt hem med villakänsla i gavelläge, där du bor en halvtrappa upp med stor balkong och tillgång till en härlig gräsmatta på baksidan. Bostaden är del av en liten och trygg bostadsrättsförening med bara fyra lägenheter, i ett hus uppfört 2006.
Här erbjuds en bostad med uppfräschade ytskikt och ett smakfullt uppdaterat kök. Ytan om 65 kvm är effektivt planerad med två sovrum, ett generöst vardagsrum och ett fullt utrustat kök i öppen lösning mot matplatsen – perfekt för både vardagsliv och umgänge.
Från vardagsrummet når du den stora balkongen i västerläge, där solen finns hela dagen och dröjer sig kvar långt in på kvällen. Intill balkongen finns dessutom en gräsmatta vilket skapar en härlig privat sfär med plats för lek eller avslappning – och förstärker känslan av att bo i eget hus.
Den gröna villakaraktären gör sig påmind såväl runt huset som i närområdet. På några minuter promenerar du till Selma Lagerlöfs torg med komplett serviceutbud, och för pendlaren finns stombuss 18/19 samt expressbuss X4 nära till hands – city nås på cirka 15 minuter.
Det här är ett inflyttningsklart hem för dig som vill ha villakänsla, solig balkong och härligt ljusinsläpp. Varmt välkommen att kontakta mäklaren för mer information!