510
MED9EF0AD7791954D908A07FE61770EAE4F
Såld!

Centrala Sundbyberg (Lilla Alby), Sundbyberg

Högklintavägen 20


SLUTPRIS

5 150 000 kr


Fakta om bostaden

TYP

Lägenhet

UPPLÅTELSEFORM

Bostadsrätt

ANTAL RUM

3 rok

BOAREA

80,5 kvm

VÅNING

3 (hiss finns)

LÄGENHETSNUMMER

19

MÅNADSAVGIFT

4 437 kr

BYGGÅR

1964

Högt upp på högsta höjden med balkong i fritt sydvästläge!

Med en Karlsson på taket-känsla bor du här både högt upp och med solen strömmandes in under bästa timmarna! Du bor på en av få våningsplan där du har takåsarna som granne åt exakt alla håll. Från flygplanen vid Bromma till vackra Vattentornet och Kyrkan i Sumpan. Huset ligger i bästa läge som punkthus på hörnan som får vy mot precis allt. Två tilltagna sovrum som är separerade från varandra och perfekt lämpade för både hemmakontor och barnfamiljen. Genomgående fina ytskikt genom en helrenoverad bostad! Stort badrum med tvättstuga. Full maskinpark i köket. Fönster i två väderstreck som tillåter ett härligt ljushav. Stort vardagsrum med möjlighet för middagsbord och soffgrupp invid inglasade balkongen. Ute på balkongen kan du njuta av solen från lunch till solnedgång och du har fritt läge att lapa sol i glada vänners lag! Under vinterhalvåret kan du låta infravärmen erbjuda dig ett extra rum att ro om sig på.

På attraktiva Högklintavägen bor du på en av de högsta höjderna i Sundbyberg. På en lugn återvändsgata invid den pulserande Landsvägen med alla de bästa restaurangerna, barerna, caféerna, butikerna, Systembolaget, SATS och alla kommunikationer (tvärbana, pendeltåg, tunnelbana och bussar). Till Landsvägen når du direkt med nyligen renoverade hissen stor nog för den rejäla barnvagnen. Hissen är föreningens egna som man har bricka till som boende här. Gott om parkering via både gata och garage inom förening att hyra. Solid förening med god ekonomi. Ta trappen ned till föreningens vackra innergård med flera lekytor och grillmöjligheter.

Populära Kullen Förskola, Lilla Alby Skola och flera fina vackra parker inom kort gångavstånd så som Stamgårds-, Tuvanparken och Strandpromenaden. Kort avstånd till både Willys och ICA Maxi samt Hemköp.

Välkommen till Högklintavägen 20!

- Högt upp i huset på en av de högsta höjderna i Sumpan!
- Fönster i två väderstreck i perfekt gavelläge i söder och väst!
- Vy ut ovan takåsarna mot horisonten i Bromma likväl in mot pulsen i Sundbyberg med Signalfabriken, Vattentornet och Kyrkan.
- Inglasad balkong som ger ett extra rum under vinterhalvåret med dubbel infravärme.
- Bästa tänkbara solläge under sommaren att lapa in med ett glas gott invid grillen och glada vänners lag!
- Helrenoverad bostad med genomgående fina ytskikt.
- Stambytt fastighet där badrummet här har fått finare tillval av säljarna och utökning av storleken för tvättstuga.
- Två separata sovrum som gör det optimalt för hemmakontoren och barnfamiljen.
- Fönster i två väderstreck som släpper in ett härligt ljushav genom bostaden.
- Hiss.
- Källarförråd.
- Granne till Tuvanparken och Landsvägen med alla livsmedelsbutiker, kommunikationer, barer, restauranger och caféer.
- Solid förening med god ekonomi, lågt belånade!
- Nära till förskolor, skolor (Albyskolan) och grönområden (Tuvan- och Stamgårdsparken samt Strandpromenaden).
- Nära till kommunikationer med tvärbana, pendeltåg, tunnelbana och bussar.
- Nära till livsmedelsbutiker så som Willys, Hemköp och ICA Maxi.
- Nära till restauranger, barer och fik.

Bilder

MED9EF0AD7791954D908A07FE61770EAE4F
MED24076FB481534BFD99624EEF0FFB012D
MED77DFA3E61E4B40E1A9D96289CDEE5823
MED560EBCD49D78419097E3E52763259536
MEDE9094D2036EA4C4AA9AAFEC3385E8AE2

Andra har också tittat på

Till mäklarkontoret