Hoppa till huvudinnehåll
Välkommen till Gustav Larssons väg 3!
Högt läge med stora trädäckade uteplatser
Närhet till havet och skärgården
Uteplats och plan trädgårdstomt
Trädgårds- och naturtomt
1 / 5
Såld!

Skärgårdsstad, Åkersberga

Gustav Larssons väg 3

Pris saknas

Slutpris

6 800 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
1-familjs friliggande villa
Upplåtelseform
Friköpt
Antal rum
6 rok
Boarea
158 kvm
Tomtarea
1 504 kvm
Byggår
1991
Driftskostnad
4 037 kr/månad

Högt beläget och soldränkt örnnäste med fantastisk insynsskyddad trädgårdstomt!

Högt beläget i populära Skärgårdsstad finns detta insynsskyddade och soldränkta örnnäste. Njut av en fantastisk härlig baksida med stor plan gräsmatta, spännande naturtomt med berg i dagen samt plats för växthus med fina odlingar. Här finns hallonbuskar, rabarber äppelträd m.m. Två stora trädäckade terrasser gör att man fångar solen från morgon till kväll. Vid entrén till huset finns ett stort trädäck med gott om plats för stort matbord – perfekt för sommarfester och kräftskivor. Här finns också ett spa-bad placerat. Huset är genomgående praktiskt och har totalt sex stycken rum, varav fyra sovrum. Här kan man smidigt utöka antalet sovrum om så önskas. Carport med tillhörande isolerat förråd. Plats för flera bilar på uppfarten. Fiber finns indraget. Huset är besiktigat och säljarna tecknar en s.k. dolda-fel försäkring.

Väl innanför ytterdörren välkomnas man av en rymlig hall med bra plats för avhängning. I anslutning till hallen finns entréplanets helkaklade badrum utrustat med golvvärme, wc, handfat, spegel samt duschhörna med vikbara duschväggar.

Rakt fram från hallen finns entréplanets sovrum. Detta rum används idag som kontor.

Vardagsrummet i vinkel är rymligt och har gott om plats för stor soffgrupp, matbord och övrig möblering. Braskaminen ger både värme och mysfaktor. Fönster samt dörr mot den härliga baksidan. Vardagsrummet kan avgränsas och ge plats för ytterligare ett sovrum på entréplan, om så önskas.

Husets praktiska kök är utrustat med fullstor kyl&frys, spis, ugn, fläkt, diskmaskin samt mikrovågsugn. Här finns gott om förvaring och arbetsyta. Plats för matbord. Fönster i två väderstreck ger bra arbetsbelysning.

Från köket når man husets tvättstuga med tillhörande groventré. Här står också husets frånluftsvärmepump placerad

Från hallen finns trappen till husets övervåning. Här möts man av ett möblerbart allrum. Perfekt som lek- och spelhörna. Allrummet sammanbinder husets tre sovrum samt badrum. Samtliga sovrum har garderober och Master Bedroom har även ingång till egen klädkammare.

Övervåningens väl tilltagna helkaklade badrum är utrustat med golvvärme, badkar, duschhörna med vikbara duschväggar, hand- och takdusch, wc, två handfat, speglar med belysning samt handukstork. Tre stycken fönster ger badrummet ett fint ljusinsläpp.

Till Skärgårdsstad flyttar man för att uppleva sann livskvalité. Här bor man med direkt närhet till havet, skärgården och naturen. I närområdet finns samfällighetens egna välordnade havsbad med tillhörande bastu. Här finns också den badbara Solbergasjön som vintertid bjuder på härlig skridskoåkning. Skärgårdsstad har egen båthamn. Gångavstånd till busshållplats med täta avgångar mot Åkersberga C. Lokala och populära Skärgårdsstadsskolan erbjuder barnen skolgång på samma skola från F-9. Fina strövområden för dig som gillar att promenera, har hund, eller bara njuter av att ha skog och natur i närhet.

Bilder och filmer

Välkommen till Gustav Larssons väg 3!
Högt läge med stora trädäckade uteplatser
Närhet till havet och skärgården
Uteplats och plan trädgårdstomt

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Pege Abrahamsson

Franchisetagare, Reg. Fastighetsmäklare

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Slutpris

6 800 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på