Hoppa till huvudinnehåll
1 / 5
Såld!

Kyrkviken, Lidingö

Fatburstigen 3

Pris saknas

Slutpris

9 700 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Radhus
Upplåtelseform
Friköpt
Antal rum
6 rok
Boarea
109 kvm
Biarea
51 kvm
Tomtarea
100 kvm
Byggår
1945
Driftskostnad
4 837 kr/månad

40-tals pärla intill fantastiska Kyrkviken!

Få områden på ön är så omtyckta och bra placerade som Canadaängen precis intill Kyrkviken. Denna trevliga, ljusa och charmiga 40-tals pärla om en totalyta på ca 160 kvm är fördelat över 4 plan med ett privat läge invid allmänning med inbjudande uteplats i väster.

Området är kulturklassat där närmsta granne är erkända Canadastigen som är en av landets först byggda radhus.

Nuvarande ägare flyttade in i huset redan 1984 och beskriver hur de flyttade in med två barn som sen blev tre. Familjen älskade huset från dag 1 och visste direkt att här vill de bo. Huset är charmigt med sina små rum, vinklar och vrår, burspråk och diverse prång men även funktionellt med mycket förvaringsutrymmen. Huset har bara haft två ägare sedan det byggdes. Det är ett område att trivas i och nu är det dags för en ny familj att få möjlighet att bo här och trivas lika väl som de gjort under alla år.

På entréplan återfinns ett stort, ljust vardagsrum, murad öppen spis och utgång till den generösa uteplatsen. Kök med bra arbetsytor och intilliggande matsal. Övre plan med tre stora sovrum samt separat badrum och toalett. Inrett vindsplan perfekt som sovrum eller kontor. Nedre plan med egen ingång som fungerar utmärkt som ungdomsavdelning eller till uthyrning.

Fatburen är en samfällighetsförening bestående av 16 fastigheter och tre lägenheter (med hyresgäster). Samfälligheten har en styrelse och ansvarar idag för bla uppvärmning, tak och fasad. Det finns även en gemensam trädgård, tvättstuga och p-platser som ligger under samfälligheten. Ekonomin är god och många större investeringar är redan tagna som tak, fasad, stambyte och visst dräneringsarbete.

Det har varit uppskattat med skola och förskola på gångavstånd tillsammans med bussförbindelse inom 100 m från huset. På detta vis nås Stockholm city på endast ca 15 min eller Lidingö Centrum på ca 5 min.

Lidingö kallas " den gröna ön" eller "hälsans ö". I Stockholms mått mätt är kommunen svårslagen med alla dess naturliga rekreationsområden, närhet till vatten och alla friluftmöjligheter. Här finns golfbanor, löparspår, skidbacke, idrottsvall anpassat för friidrott och fotboll, tennishall, ishall, badhus och flertalet gym.

Ett perfekt boende för barnfamiljen helt enkelt!

För mer information kontakta ansvarig mäklare Sebastian Granath!

Bilder och filmer

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Sebastian Granath

Reg. Fastighetsmäklare Franchisetagare

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Slutpris

9 700 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på