Fin 2:a i ljust och fritt läge med solig balkong invid grönskan på gården.
Fantastiskt trevlig och ljus 2:a med genomgående fiskbensparkett, öppen planlösning och solig balkong mot lummig innergård
Välkommen till ett hem som verkligen har det lilla extra! Redan vid första steget in möts du av en inbjudande atmosfär med pardörrar med glaspartier som ger inblick över vardagsrum, kök och sovrum vilket skapar en fin rymd. En vacker, genomgående fiskbensparkett ger ett harmoniskt och stilrent intryck. Lägenheten har renoverats med omsorg under 2024.
Köket och vardagsrummet flyter samman i en öppen och social planlösning, där det finns gott om plats för både matgrupp och soffhörna. Härifrån kliver du rakt ut på den generösa balkongen i soligt västerläge – en perfekt förlängning av vardagsrummet under sommarhalvåret och en naturlig plats för umgänge med familj och vänner.
Det rogivande sovrummet vetter mot innergården och erbjuder gott om utrymme för dubbelsäng, sängbord och ytterligare möblering. Förvaringsmöjligheterna i lägenheten är genomtänkta med en stor klädkammare (som med fördel även kan användas som hemmakontor eller mindre barnrum), städskåp samt generös hallförvaring.
Det nyrenoverade badrummet är ljust och stilrent, utrustat med god förvaring och tvättmaskin – allt för att förenkla vardagen.
Lägenheten nås smidigt från bottenvåningen via huvudingången, men ligger i praktiken två våningar upp från gårdssidan – vilket ger både insynsskydd och ett härligt ljusinsläpp i hela bostaden
Ett stenkast från såväl grönskande Tanto som pulserande Medborgarplatsen, bor du här på lugna Fatburs Kvarngata, med väldisponerade ytor och ett insynsskyddat läge. Lägenheten måste upplevas på plats. Pendeltåget nås bara ett par minuter från porten och T-bana röd och grön linje ligger bara några kvarter från porten. Utmärkt läge med närhet till Mariatorget såväl som Årstavikens härliga promenadstråk och badplatser.
Välskött och mycket populär förening som erbjuder sina medlemmar bästa tänkbara utbud av gemensamma utrymmen. Här har du tillgång till garage, festlokal, bastu, gymnastiksal, gym och hobbyrum som allt utom garaget, får utnyttjas fritt av föreningens medlemmar.