Hoppa till huvudinnehåll
Kök
Vardagsrum och kök
Vardagsrum
1 / 5
Såld!

Hallonbergen, SUNDBYBERG

Bergshöjden 30

Slutpris

1 945 000 kr

Slutpris

1 945 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Antal rum
2 rok
Boarea
54 kvm
Våning
-2 av null, hiss finns
Lägenhetsnummer
302555001-0137
Månadsavgift
3 029 kr *
Byggår
1972

Kommentar till månadsavgift

* Inkl värme, vatten, hushållsel och kabel-TV

Kontakta ansvarig mäklare för visning! En av de bästa 2:orna i Hallonbergen är nu till salu! Renoverad bostad med egen altan! Låg avgift och driftkostnad då värme, vatten, hushållsel och Kabel-TV ingår i avgiften. Stilrena materialval är genomgående i hela bostaden. Lägenheten för dig som älskar att bjuda över vänner och familj! Socialt vardagsrum med utgång till en stor altan med plats för grillen, loungemöbler och matbordet. Här bor du bekvämt nära all möjlig service och kommunikationer. Ta dig in till Sthlm City på 17 min. Några minuters promenadavstånd till T-Bana. Stabil och välskött förening med god ekonomi och låg avgift!

Hallonbergen ska förnyas genom en rad spännande och positiva insatser. Målet är att göra det bättre för alla boenden samt attrahera nya invånare. Syftet är att skapa ett attraktivt område med ökad gemenskap – där extraordinär arkitektur, innovativa sociala lösningar och tillgänglig kollektivtrafik ska föra människor samman. Genom att bygga nya bostäder i blandade storlekar och upplåtelseformer skapas en blandstad som erbjuder en palett av möjligheter i livets olika skeden. Hela Hallonbergen C har köpts upp och ska renoveras.

Välkommen till Bergshöjden 30!

- Renoverad 2:a med stor altan!
- Garageplats finns att hyra
- Stora och öppna ytor
- 3 minuters promenad till tunnelbana
- 17 minuter till city!
- Närhet till T-bana och bussar!
- Närhet till mysiga promenadstråk runt i Ursvik, Lötsjön och Råstasjön
- Närhet till restauranger, caféer och butiker

De första hyresgästerna i Hallonbergen flyttade in 1969 och hela området stod klart i mitten av 1970-talet. Olof Palme kallade Hallonbergen ”den bästa bostadsmiljön i Sverige” vid invigningen 1973.

- OMGIVNING
Naturreservatet Lötsjön-Golfängarna är ett populärt park- och rekreationsområde där du hinner med flera upplevelser på en och samma dag. Här erbjuds naturpromenader, fågelskådning och en mängd motionsaktiviteter. Öster om Lötsjön finns lekplats, barnbad, fotbollsplan, bangolfanläggning, bouleplan och ett modernt utegym där du kan utmana polarna i en 24 meter lång armgång! Ett plus för alla stationer som även passar den som är rullstolsburen.
10 minuter från Hallonbergens T-bana, invid Lötsjön, ligger Gröna Stugan Kafé och Bistro. Här kan du välja mellan fika, lite enklare maträtter och en lyxigare meny som serveras i nyrenoverade Lötsjöpaviljongen. Fransk bistro meets svensk husmanskost. I Hallonbergens centrum ligger ett färgstarkt bibliotek med fokus på barn, unga och lärande. Här hittar du böcker och digitala tidningar på många olika språk och det arrangeras aktiviteter för både barn och vuxna.

- KOMMUNIKATIONER
Kommunikationerna till Hallonbergen är utmärkta med tunnelbana och bussar. Det tar 13 minuter med blå linjen från Stockholms central. Via E18 Enköpingsvägen går det också snabbt att nå E4 och Ulvsundaleden.

Bilder

Kök
Vardagsrum och kök

Bostadsinformation

Slutpris

1 945 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på