KarriärOm oss
230
MED8F3F6ECC5DFD44FD83A8727CFD473F23

Åvägen 3, Ådala koloniområde Johannelund, Linköping

Johannelund, Linköping

Åvägen 3, Ådala koloniområde


PRIS460 000 kr

Fakta om bostaden

TYP

Fritidshus

ANTAL RUM

2 rok

BOAREA

22 kvm

TOMTAREA

300 kvm

PRIS

460 000 kr

Snart kommer våren till vackra Ådala koloniområde. Söker ni en stillsam plats för avkoppling nära vatten och natur då har ni hittat rätt. Trevlig stuga med ett stenkast ner till Stångån. I trädgården finner ni en mysig altan, gräsytor, bra odlingsmöjligheter, fruktträd, bär och blommor. Interiört finner ni två rum med plats för matbord, bäddsoffa och diverse inredningar. Det finns kyl, bänkspis. Underbart för den som vill pyssla, odla, påta i jorden, dricka kaffe eller bara njuta i solen. Ta tillfället att investera i detta trivsamma och attraktiva Koloniområde som har ett mycket bra läge nära både Linköpings City och Stångån
Vackra Stångån som rinner nedanför erbjuder båtplats och bad från brygga och sandstrand. Bra cykelvägar och bussförbindelser i närheten. En riktig oas att njuta i -ett smultronställe mitt i stan!

Bilder

MED8F3F6ECC5DFD44FD83A8727CFD473F23
MED44B69C98A4A44E5091B2889FFBAC6913
MEDF73BECAE485F4CA099ED7A49E67BCADA
MED8730011DCB3349F28B2EB0F1CADE4E48
MED066F11FE051C4BDEB32F736E10D5A7DE

Fakta

Fakta om bostaden

TYP

Fritidshus

ANTAL RUM

2 rok

BOAREA

22 kvm

TOMTAREA

300 kvm

PRIS

460 000 kr

Rumsbeskrivning

ANTAL RUM

2 rum varav 1 sovrum

AREAKÄLLA

säljarens information

Stuga med matrum, sov-/allrum och hall.
Mysig uteplats inmurad med vildvin.
Redskapsförråd.
El är indraget i stugan och kommunalt vatten finns tillgängligt .

Förvärvaren måste vara folkbokförd i Linköpings kommun och bli medlem i koloniföreningen.
Läs mer om Linköpings koloniträdgårdar på: http://www.linkopingskolonitradgardar.se/

Ådala Koloniområde
Ådala består av 220 lotter och ligger utmed Stångån i höjd med stadsdelen Jakobsdal. Koloniområdena består av lotter med stugor eller enbart odlingslotter. I båda fallen arrenderar kolonisten marken av föreningen.

Om området

Johannelund ligger i sydöstra Linköping och är ett område med många grönområden och närhet till Stångån, Linköping city och SAAB. Inom området finns dag- och fritidshem, låg- och mellanstadieskola samt friskola med år 7-9. Här finns gott om aktiviteter, bl.a kolonilotter, fotbollsplaner, lekplatser, utomhusgym, badplats, volleybollplaner och en plaskdamm.

KOMMUNIKATION

Täta bussförbindelser till och från Linköping. Längs Stångån finns fina gång- och cykelbanor in till Linköping centrum några kilometer från Johannelund.

NÄRSERVICE

I Johannelunds Centrum finns ett stort serviceutbud såsom mataffär, vårdcentral, servicehus, bibliotek, apotek, pizzeria, frisör och bageri m.m.

Byggnad

BYGGNADSTYP

Enkel kolonistuga

ENERGIDEKLARATION

Behövs ej för denna bostadstyp

Byggnadssätt

GRUNDLÄGGNING

Plintar

STOMME

Trä

FASAD

Trä

FÖNSTER

2-glas

BJÄLKLAG

Trä

TAK

Plåt

FASTIGHETSBETECKNING

Johannelund 1:3

ÖVRIGA BYGGNADER

I området finns det gemensam byggnad med tillgång till toalett och vatten året om, samt duschrum sommartid.

Tomt

AREAL

300 kvm

TOMTTYP

Trädgårdstomt

VATTEN/AVLOPP

Kommunalt vatten på tomten

Karta

Linköping Johannelund

Åvägen 3, Ådala koloniområde

Boendekalkyl

Bli kontaktad av mäklare

* Obligatoriska uppgifter

Andra har också tittat på

Till mäklarkontoret

HusmanHagberg är en av landets ledande fastighetsmäklarkedjor med över 100 kontor och drygt 400 medarbetare i både Sverige och Spanien. Vi är privatägda och fristående från banker och försäkringsbolag. Många av våra medarbetare bor i området där de arbetar. Med ett äkta engagemang och en passion för sitt yrke vinner de kundernas hjärtan. Det är därför vi är fastighetsmäklaren med nöjdare kunder. Välkommen att bli nöjd du också!

Om HusmanHagberg