Toppfräsch 3:a (möjlig 4:a) med TVÅ BALKONGER! Även tillgång till föreningens gemensamma takterrass.
Välkommen till en rymlig och välplanerad lägenhet (3:a idag, möjlig 4:a) med TVÅ BALKONGER, hög standard och utrustningsnivå i Besqabs populära byggnation i Nacka strand! Lägenheten ligger högt upp i fastigheten med utsikt över takåsarna i Nacka strand och Djurgården. Ett fantastiskt ljusinsläpp från många, stora fönsterpartier, i kombination med den öppna, luftiga planlösningen mellan kök och vardagsrum, ger bostaden en alldeles speciell karaktär av ljus och rymd. När du bor här har du, förutom lägenhetens två balkonger, även tillgång till både föreningens fina takterrass med härlig utsikt och den trevliga, skyddade innergården.
Här får du en bostad om tre rum och kök med en mycket tilltalande rumsplanering. Öppen planlösning mellan kök och vardagsrum som ger fina sociala ytor. Här finns det gott om plats för både soffhörna, matbord och annan möblering. Modernt, stilrent kök med generösa och unika tillval från välrenommerade Vedum med maskinell utrustning från Electrolux. Köket är utrustat med fullstor kyl och frys, induktionshäll, inbyggnadsugn, integrerad diskmaskin och inbyggd mikrovågsugn. Lägenheten har ett snyggt inrett, helkaklat badrum med dusch, wc, tvättmaskin och torktumlare samt ytterligare en separat wc. Förutom ett rymligt master bedroom med plats för dubbelsäng, erbjuder bostaden ytterligare ett ljust, fint sovrum.
Vardagsrummet kan enkelt delas av för att skapa ett extra sovrum/kontor (se alternativ planlösning). Sju garderober och en klädkammare i bostaden samt ett tillhörande stort externt förråd ger mycket goda förvaringsmöjligheter. Lägenheten har fina, noga utvalda interiöra detaljer såsom vitpigmenterad ekparkett, målade väggar i sobra beige toner samt köks- och badrumsinredning från Vedum, uppgraderade vitvaror från Electrolux och fönsterbänkar i natursten.
Garage finns i huset, där platser hyrs ut (separat kösystem, vid intresse kontakta Parkman för att ställa dig i kö). Bilpoolsbil finns. Huset är Svanen-märkt, vilket gör det möjligt att ta grönt bolån.
Läget i Nacka strand kan knappast bli bättre. Härifrån har du nära till allt! Till Nacka Forums stora utbud av affärer, service, restauranger och fikaställen har du ca 5 minuters promenad. Med gångavstånd på några minuter går båtarna från Nacka strand till Fjäderholmarna, Stockholms skärgård, Lidingö, Djurgården samt Nybroviken och erbjuder pendlingsmöjlighet med SL-kort. Vid kajen i Nacka strand finner vi populära restaurang J och flera andra restauranger, där du kan koppla av i solnedgången mittemot Djurgården. Även Hotel J finns i närheten om gästerna behöver en sovplats med tillhörande Tornvillan, ett sagoslott vid vattnet. En härlig promenad bort ligger Nyckelvikens naturreservat med kulturlandskap och djur på gården. Mycket uppskattat av barnfamiljer och även för de som vill träna i naturen (här finns även utegym). Smidig kollektivtrafik med endast 10 minuter med buss till Slussen och expressbussar till Cityterminalen på 20 minuter. När tunnelbanan står klar till Nacka kommer det att finnas en uppgång även på Nacka strand-sidan av 222:an. Med tunnelbanan kommer du ta dig till T-centralen på endast 12 minuter!
INTRESSERAD? Varmt välkommen med din intresseanmälan, så blir du kontaktad för visning!