



































Ektorp/Saltängen, Nacka
Fasanvägen 31
2 295 000 kr
Visningar
- -
Öppen visning, men förboka dig gärna för bättre service inför och under visningen. Varmt välkommen!
Lägg till i kalender-Öppen visning, men förboka dig gärna för bättre service inför och under visningen. Varmt välkommen!
Lägg till i kalender
Fakta om bostaden
- Typ
- Lägenhet
- Upplåtelseform
- Bostadsrätt
- Antal rum
- 2 rok
- Boarea
- 49 kvm
- Våning
- -1 av 3
- Lägenhetsnummer
- 104
- Månadsavgift
- 3 568 kr *
- Byggår
- 1958-59
- Pris
- 2 295 000 kr utgångspris
Kommentar till månadsavgift
* inkl värme, vatten, kabel-tv & bredband, förråd samt bostadsrättstillägget i hemförsäkringen
Fin 2:a med ostört läge mot grönska!
Välskött förening med låg belåning (3 886 kr/kvm).
Saltängen är vackert beläget med hav och skog på nära håll och ändå bara ca 15-30 minuter från city. Här har du nära till allt! I Ektorp centrum finns service, matbutiker, restauranger, bageri Gateau, träningscenter och Nacka sjukhus med bl a närakut. På gångavstånd finns badsjöar (Långsjön och Bastusjön) och härliga motionsspår vid Långsjön samt naturreservatet Nyckelviken med motionsspår, strövområden, utegym och möjlighet till havsbad. Till fots når du även Skuruparken, Saltsjö-Duvnäs marina och badplats längs strandpromenaden i Duvnäs. I närområdet finns även flera förskolor och skolor.
Här erbjuds du mycket goda kommunikationer, med nära ut till 222:an med bil och många busslinjer som passerar förbi på Värmdövägen (det finns även busslinje som går ner till Saltängen, med hållplats ett stenkast från Fasanvägen). Om du väljer att åka från Värmdövägen är det bara att gå ut till busshållplatsen och ta första bästa buss in mot Slussen eller ut mot Saltsjö-Boo och Värmdö! Läget är optimalt med närhet till Nacka Forum, Sickla köpkvarter samt den kommande tunnelbanan till Nacka (klar 2030).
_________________________________________________________
Renoveringar som nuvarande ägare har låtit göra:
- Kaklat köket
- Lackerat om alla skåpsluckor i kök samt garderoben i hallen
- Bytt ut diskmaskinen till ny 2023
- Bytt ut alla tre dörrarna inomhus till nya (till sovrum, badrum och klädkammare)
- Bytt garderoben i sovrummet till ny
- Målat taket i badrummet
- Målat om samtliga väggar i lägenheten
_________________________________________________________
Viktig information - hur får jag tillgång till all dokumentation om bostaden?
Genom att anmäla intresse för objektet eller boka in dig på visning får du tillgång till en digital tjänst som kallas för "Boresan Köpare". Du får efter anmälan en länk på sms till din telefon där du själv kan logga in med hjälp av Bank-id. I det inloggade läget finns all information kring hur det går till att köpa bostad men även viktiga dokument såsom årsredovisning, stadgar, energideklaration gällande detta objekt. Där kan du även läsa det sk digispektet, dvs objektsbeskrivningen i digitalt format samt se nya visningstider på bostaden. Tveka inte att kontakta ansvarig mäklare om du har frågor om "Boresan Köpare" eller har andra funderingar kring bostaden.
Bilder




Bostadsinformation
Ansvarig mäklare
Karta
Nacka Ektorp/Saltängen
Fasanvägen 31
Värdera din bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort
Visningar
- -
Öppen visning, men förboka dig gärna för bättre service inför och under visningen. Varmt välkommen!
Lägg till i kalender-Öppen visning, men förboka dig gärna för bättre service inför och under visningen. Varmt välkommen!
Lägg till i kalender
Boendekalkyl
Se din boendekostnad direkt. Framräknad kostnad är en indikation på vilken boendekostnad ni kan få efter era förutsättningar.
