Hoppa till huvudinnehåll
Fastighetskarta
1 / 43

Åkersberga

Badbergsstigen 2

1 995 000 kr

Pris (utgångspris)1 995 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Fritidshus
Antal rum
2 rok
Boarea
30 kvm
Biarea
8 kvm
Tomtarea
1 630 kvm
Byggår
1929
Driftskostnad
1 214 kr/månad
Pris
1 995 000 kr Utgångspris

Skärgårdsidyll på Mjölkö!

Välkommen till Mjölkö och detta charmiga torp - uppfört på 1920-talet. Charmig och härlig tomt -omringad av ståtliga ekar- på 1 630 kvm. Mjölkön är en plats där skärgårdsdrömmar blir verklighet. Här får du en lätt kuperad trädgårdstomt med maffiga träd som ramar in tomten och skapar en härlig öppen rumskänsla. Genom det skira lövverket skymtar havet, och från gården kan du se fartygen glida förbi i farleden.

Boningshuset är en charmig och välplanerad bostad som rymmer kök, vardagsrum, sovrum samt ett helrenoverat badrum – allt i en trivsam och funktionell miljö. Köket är utrustat med en modern spis med glaskeramikhäll och ugn, köksfläkt med belysning, kyl/frys samt mikrovågsugn. Förberett utrymme för diskmaskin finns, med el-, vatten- och avloppsanslutningar på plats – redo för installation efter eget behov. Badrummet är har nya ytskikt och inredning. Här finns klinkergolv med behaglig golvvärme, duschkabin, tvättställ med blandare samt en snålspolande Jets vakuumtoalett – en modern och hållbar lösning för skärgårdsliv. Tvättmaskin och torktumlare i nyskick, aldrig tidigare använda, bidrar till den höga bekvämlighetsnivån. Här finns alla förutsättningar att skapa ditt eget personliga skärgårdshem – oavsett om du drömmer om en stilren modernisering eller vill bevara den befintliga charmen. Med indraget bredband kan du enkelt kombinera avkoppling med möjlighet till distansarbete.

På tomten finns även en isolerad friggebod med yttermått 5 × 3 meter, fasad behandlad med Roslagsmahogny och treglasfönster. Boden är inte färdigställd invändigt men har elrör draget i väggarna och goda möjligheter att färdigställa till gäststuga, ateljé eller hemmakontor. Med på köpet följer även elkabel för markförläggning, gruppcentral, vacuumtoa och rör som kan anslutas till befintligt system.

Mjölkö är en trygg och levande ö i Stockholms skärgård, perfekt för både barnfamiljer och den som söker lugn och avkoppling. Ön bjuder på trygga badvikar, klippor att hoppa från, grusvägar för härliga träningsrundor och naturstigar att utforska. På sommaren sjuder ön av liv med midsommarfirande, fotbollsmatcher och andra gemensamma aktiviteter.

Hit tar du dig enkelt året runt med Vaxholmsbolaget till ångbåtsbryggan eller med egen båt till någon av öns gemensamma bryggor. Avskilt nog för att kännas som en riktig skärgårdsdröm men tillräckligt nära fastlandet för att vara lättillgängligt för helger och semestrar.

Fastigheten gränsar mot Badbergsstigen 4 (en obebyggd tomt) som också är till salu.

För dig som längtar efter skärgårdens lugn och naturens närhet, välkommen till Mjölkö!

Bilder

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Pege Abrahamsson

Franchisetagare, Reg. Fastighetsmäklare

Karta

Österåker Åkersberga

Badbergsstigen 2

Boendekalkyl

Se din boendekostnad direkt. Framräknad kostnad är en indikation på vilken boendekostnad ni kan få efter era förutsättningar. Kalkylen tillhandahålls av Lånekoll.

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Pris (utgångspris)1 995 000 kr
Värdera din bostad

Andra har också tittat på