Hoppa till huvudinnehåll
Stilfull Äppelviksvåning i vacker 20-talsfastighet
Utsikt mot den angränsande Snigelparken från...
...trapphusbalkong med trivsam cafégrupp
Luftig entréhall med fin kontakt med angränsande rum
Spröjsade glasdörrar delar av rummen
1 / 5
PrestigeSåld!

Bromma Äppelviken, BROMMA

Alviksvägen 53 A

Slutpris

11 200 000 kr

Slutpris

11 200 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Antal rum
6 rok
Boarea
126 kvm
Våning
2 av null
Lägenhetsnummer
00003
Månadsavgift
5 643 kr *
Byggår
1925

Kommentar till månadsavgift

* inkl värme, VA

Stilfull gavelvåning med härlig rymd och vacker vy!

VACKER GAVELVÅNING I ALLRA BÄSTA SKICK MED 20-TALSCHARM OCH UNDERBART LJUSFLÖDE!
Synnerligen välbelägen Äppelviksvåning i högt, ljust gavelläge, med vacker vy över såväl Snäckparken som Alléparken. Genomgående fint skick i den vackra våningen med påkostat kök och dubbla våtrum av hög klass. Luftiga sällskapsytor och fyra bra sovrum. Ett boende som håller mycket hög standard, där dess fina originaldetaljer från 20-talet förhöjer denna känsla ytterligare.

Våningen erbjuder väl tilltagna ytor med varm och trivsam atmosfär för såväl för boende som för representation. Genomgående mycket fint skick i solid förening med vacker gemensam trädgård som blommar fint från vår till höst. Här sitter man gärna ner vid någon av utegrupperna och njuter av inramningen. En fin och skyddad plats för barnen att leka och busa på, med direkt närhet till angränsande parker, såväl Snigelparken som Snäckparken. Skyddade grönområden som ger tillfälle till bollspel och härliga stunder i den frodigt grönskande Trädgårdsstaden.

Bekymmersfritt boende av hög klass med närhet till såväl grönområden som butiker och 12:an. Kort sagt, ett eftersökt boende i idylliska Äppelviken med behändigt gångavstånd till Alviks Torg med T-bana, tvärbana och bussar samt all tänkbar närservice. 12:ans spårvagn, småbutiker och konditorier i kvarteret samt friluftsanläggning och rekreation i närområdet. Närheten till Mälaren med badplatser och fina strövområden utmed vattnet tillför ytterligare. Kort pendelavstånd till City. Förstklassiga skolor och förskolor med olika inriktningar, även dessa på nära håll.

På långpromenadavstånd nås till exempel charmiga Ålstens Torg med ett stort utbud av förstklassiga butiker och serveringar. Gott om trevliga småbutiker och konditorier i levande kvarter, vilket ger den trivsamma småstadscharmen som Västerled är känt för. Här finns allt man kan önska sig!

Varmt välkommen på visning önskar Håkan Jansson 0704-141212 & Joel Beck-Friis 0704-18 00 10

Bilder

Stilfull Äppelviksvåning i vacker 20-talsfastighet
Utsikt mot den angränsande Snigelparken från...
...trapphusbalkong med trivsam cafégrupp
Luftig entréhall med fin kontakt med angränsande rum

Bostadsinformation

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Håkan Jansson

Reg. Fastighetsmäklare

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Slutpris

11 200 000 kr

Värdera din bostad

Andra har också tittat på