SÄLLSYNT 3:A PÅ VÅN 7/7 MED INGLASAD BALKONG & MILSVID UTSIKT
Högst upp i huset med vidunderlig utsikt erbjuds nu denna sällsynta lägenhet som står ensam på våning 7 av 7. Utan någon som helst insyn och med en utsikt som sträcker sig till Bohus fästning i väst och Karlatornet i syd. Lägenheten erbjuder en inglasad balkong med glastak, led lampor, infravärme och mysigt trägolv. I föreningen finns även en takterass som medlemmarna kan njuta av.
76,5 välplanerade kvadratmeter fördelat tre rum och kök. Vi välkomnas av en rymlig och ljus hall med 5 garderober. Till vänster finner vi en väl tilltagen walk-in closet. Stort helkaklat badrum med dusch och stilfulla materialval med hög kvalité. Här finns även tvättmaskin och torktumlare. Sovrum 1 är ljust och behagligt med hel garderobsvägg och en fantastisk utsikt. Vardagsrummet är lättmöblerat med härligt ljusinsläpp från rummets stora fönster. Från vardagsrummet nås bostadens rymliga balkong om hela 9 kvadratmeter, utsikten och läget är magiskt. Solens strålar når balkongen från lunchtid fram tills dess att solen går ner i väst. Köket går i grå ton och känns lyxigt och välplanerat med gott om arbetsyta på den fina stenskivan. Många skåpsluckor ger god förvaring för kökets alla tillhörigheter. Rostfria vitvaror, integrerad diskmaskin och vackert vitrinskåp med belysning är bara några av alla attribut. Innanför köket finner vi bostadens andra sovrum.
På promenadavstånd ligger pendelstation som tar oss in till centrala Göteborg inom 15 minuter. Här finner du också all tänkbar service, så som en välsorterad Coop-butik, vårdcentral, folktandvården mm. Det är gångavstånd till Skårdals förskola för de minsta och inte långt bort hittar vi Bohusskolan för barn i förskoleklass till årskurs 9.
Jennylunds fritidsområde bjuder på aktiviteter såsom fotboll, ridning på Jennylunds ridklubb och löpning i motionsspåren. Här finner vi även Ale Arena, där det spelas bandy under vintertid. Surtesjön ligger nära, och dess badplatser och promenadstigar rekommenderas varmt.
Möjlighet till snabbt tillträde finns om så önskas. Kontakta mäklaren ifall ni vill ha en privatvisning!