Tomt till salu i charmiga Risåsen i Tännäs - VA och el ingår i priset
Känslan av att vara ett med naturen infinner sig med lätthet efter vägen till Risåsens stugby i Tännäs. Vägen är densamma som för dig till Rogens naturreservat som ligger ca 6 km bort. För dig som gillar fjällnatur, jakt, fiske, skoter och tystnad är detta det bästa tänkbara läget. Sjöarna Valmen och Fröstsjön är bara två exempel på fina fiskesjöar som ligger i närheten av området (fiskekort behövs). Samfällighetsföreningen har en egen skoterled som leder ut till stora leden Funäsdalens skoterled till Grövelsjön, Rogen, Funäsdalen, och Lofsdalen. Känner du hellre för en tur i pisten eller på längden så ligger populära Tännäskröket bara 10 min bort med bil. Här kan hela familjen ha skoj med backar i olika svårighetsgrader och längdspår på 1,5 km, 2,5 km samt 5 km. I Tännäskröket är även Restaurang Arran med varierad meny belägen.
Tomten är väl tilltagen på hela 1989 kvm och har en fin sluttning som lämpar sig mycket bra för att byggnation. Tomten är ansluten samfällighetsföreningens gemensamma lösning för vatten och avlopp. Även el-anslutningen är betald och el-central finns vid tomten. Detta innebär att det bara är att ansöka om bygglov och börja bygga.
Under viktiga dokument finns byggnadsplan samt plankarta för området. I byggnadsplanen uppges att den totala byggnadsytan ej får överstiga 100 kvm. Kontakta kommunens byggavdelning vid frågor om hur stor bostadsdelen får vara. I byggnadsplanen är det angivet 60 kvm, men det finns befintliga fastigheter som har större bostadsyta i området.
Tomten besöker du precis när du vill. Tveka inte att ringa oss vid frågor!