Unik gård i Sandbäck med stora möjligheter – Börjessongården
Välkommen till Börjessongården – en mångsidig gård med lantligt läge i vackra Sandbäck. Här får du inte bara ett charmigt permanentboende utan också en fastighet full av möjligheter för den som vill kombinera boende med verksamhet eller skapa ett livsstilsprojekt med inkomster direkt från gården.
Fastigheten omfattar hela 15,7 hektar med en blandning av skog, åkermark och tomtmark. Cirka 3 hektar åkermark är för närvarande arrenderad, vilket ger löpande intäkter. På gården finns också stora lokaler som lämpar sig utmärkt för maskinhall, garage eller vinterförvaring av fordon och båtar.
För den odlingsintresserade finns två etablerade bärplanteringar med björnbär och svarta vinbär om totalt cirka 1 hektar, där bärplockning bedrivs årligen med hjälp av säsongsplockare – ett uppskattat inslag som kan utvecklas vidare till självplock eller gårdsförsäljning.
Bostadshuset har genomgått löpande renoveringar och tillbyggnader och erbjuder ett bekvämt boende med 6 rum och kök, tre badrum/toaletter – en på varje våningsplan – samt ett isolerat uterum. En nyinstallerad luft/vatten-värmepump borgar för energieffektiv uppvärmning.
På gården finns även 5 charmiga timmerstugor (byggda 2008) – perfekta för korttidsuthyrning. Varje stuga har samma smarta planlösning med vardagsrum och braskamin, kök, badrum samt sovrum på övre plan. Gästerna har även tillgång till gemensam tvättstuga, bastu och grillkåta. Den lummiga tomten runt stugområdet rymmer både björkbevuxen natur och en damm på 1 hektar, där det enligt uppgift finns både signalkräftor och karp.
För den företagsamme erbjuder gården en rad användbara byggnader:
– Verkstad med billyft och plats för flera fordon
– Kallager med stora ytor för båt- eller bilförvaring
– Ett annex som passar utmärkt som aktivitetshall eller för förrådsuthyrning
– Stall med tvätthall, sadelkammare och betesmöjligheter, idealiskt för hästverksamhet
– Tidigare grisstall som idag fungerar som förråd
Ett extra guldkorn är den pub som byggdes 2008, komplett med kök och badrum. Puben används vid evenemang och är ett uppskattat inslag för gårdens gäster. Stallet används också vid tillställningar som loppis och julmarknad.
Här finns med andra ord något för alla – oavsett om du vill satsa på turism, lantbruk, hästverksamhet, evenemang eller bara njuta av ett lantligt liv med många möjligheter till extrainkomster.
Välkommen till Börjessongården