Stor familjevilla med garage på lugn återvändsgata!
Välkommen till denna mycket rymliga och energisnåla villa belägen i södra delen av Östra Bällsta med promenadvänlig skog som närmsta granne. Med sina 273 välplanerade kvadratmeter erbjuder huset gott om utrymme för hela familjen. Dessutom har nuvarande ägare låtit genomföra flertalet omfattande och påkostade förbättringar.
Bland annat:
- Installerat bergvärme
- Bytt tak
- Dränerat grunden
- Renoverat samtliga våtrum
- Bytt flertalet fönster
- Relinat avloppsystem
- Bytt vitvaror löpande
Trots de omfattande renoveringarna har husets själ bevarats, där de stilfullt renoverade ytskikten smälter samman med de charmiga 60-talsdetaljerna som så varsamt bevarats. Det är just detta samspel som ger huset en genuin karaktär och otroligt hemtrevlig atmosfär.
Husets övre plan bjuder verkligen in till stora sociala sammankomster med tilltagna ytor och stora ljusinsläpp. Det smakfulla köket är välutrustat och släpper in mängder med ljus från det vackra glaspartiet mot balkongen. Från köket ansluter en stor matsal med flertalet ljusinsläpp och plats för långbord med 14 st. sittplatser. På övre plan finner vi också 2 st. fullstora sovrum, vardagsrum, TV-rum, badrum och sist men inte minst en graciös och tilltagen terrass under tak i perfekt sydväst-läge. TV-rummet kan enkelt göras om till sovrum vid behov.
Via den otroligt vackra trappen leds vi ner till det generösa entréplanet som bjuder på allt ni kan önska och mer därtill. Här hittar vi bland annat det stora allrummet som har en vackert murad spis, anslutande garage, helkaklat badrum, tvättstuga, matkällare och hela 3 st. sovrum. Entréplanet har rikligt med plats för alla typer av intressen, underhållning och förvaring.
Villans fördelaktiga läge på lugn återvändsgata intill lummig allmänning ger en trygg och rogivande atmosfär. Den fina tomten har gott om utrymme för utomhusaktiviteter och lek.
Östra Bällsta är verkligen ett barnvänligt område som möjliggör en enkel och rogivande vardag. På promenadavstånd når ni Bällsta Station där roslagsbanan snabbt och smidigt tar er hela vägen till Stockholm Östra via Täby och Danderyd. På ett par minuters gångavstånd samt intill Roslagsbana finns flertalet bussförbindelser mot både Vallentuna C och Centrala Stockholm. I det direkta närområdet finns flera välrenommerade förskolor och skolor.
Kontakta ansvarig fastighetsmäklare för mer information eller bokning av visning!
Jesper Lindqvist HusmanHagberg 0762 842 862