Hoppa till huvudinnehåll
Balkong i väster
Balkongen
1 / 21

Södermalm - Skanstull, Stockholm

Råggatan 12, 2 tr - Högst upp i huset

Fakta om bostaden

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Antal rum
2 rok
Boarea
43 kvm
Våning
2 av 2
Lägenhetsnummer
296
Månadsavgift
2 804 kr *
Byggår
1937

Kommentar till månadsavgift

* Inkl. värme, VA, bredband, kabel-tv basutbud. El debiteras som tillägg på avgiften.

Välplanerad 2:a i vackert 30-talshus med balkong i väster - Högst upp i huset - Stabil HSB förening

Välkommen till denna charmiga funkistvåa högst upp i huset, där 1930-talets tidstypiska karaktär möter moderna materialval och en genomtänkt planlösning. På 43 välplanerade kvadratmeter erbjuds ett trivsamt hem i gott skick, där varje yta har tagits tillvara på bästa sätt.

Bostadens kanske allra finaste attribut är den generösa balkongen i eftertraktat sydvästläge. Här blickar du ut över den grönskande innergården och kan njuta av solen från lunch till sen kväll. En perfekt plats för såväl avkopplande stunder som trevliga middagar under årets varmare månader.

Lägenhetens kök och vardagsrum ligger separat, vilket skapar en naturlig uppdelning mellan de sociala ytorna. Köket är stilrent och välutrustat med goda arbetsytor som gör matlagningen till ett nöje. Vardagsrummet erbjuder generösa möbleringsmöjligheter med plats för såväl en bekväm soffgrupp som matplats och hemmakontor. Här finns gott om utrymme för både umgänge och avkoppling.

BRF-Axet är en väl etablerad HSB-förening med anor från 1930-talet. Föreningen är stabil, äger sin mark och har god ekonomi med låg belåning – något som skapar fina förutsättningar för ett tryggt boende över tid.

Som medlem har du tillgång till flera uppskattade gemensamma faciliteter, däribland övernattningsrum för gäster, festlokal och bastu. Fastigheterna omges dessutom av välskötta och grönskande innergårdar med bersåer, odlingslotter, grillplatser och generösa sittgrupper. Här finns små gröna oaser där grannar kan mötas och njuta av lugnet.

Läget kombinerar det bästa av två världar. Området är lugnt och trivsamt, samtidigt som du har nära till det mesta. Årstavikens vatten, badbryggor och fina promenadstråk finns på bekvämt avstånd, liksom utegym och grönområden för den som uppskattar ett aktivt liv. För vardagens bekvämligheter finns flera större mataffärer i närheten, och med tunnelbanan tar du dig smidigt vidare genom stan. Samtidigt finns SoFos restauranger, caféer och uteliv inom kort promenadavstånd.

Ett välplanerat och omsorgsfullt renoverat hem med 1930-talscharm, generösa sociala ytor och en solig balkong – i ett lugnt läge med stadens hela utbud runt hörnet.

Bilder

Balkong i väster
Balkongen

Bostadsinformation

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Christoffer Gatara

Reg. Fastighetsmäklare

Karta

Stockholm Södermalm - Skanstull

Råggatan 12, 2 tr - Högst upp i huset

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Värdera din bostad

Boendekalkyl

Se din boendekostnad direkt. Framräknad kostnad är en indikation på vilken boendekostnad ni kan få efter era förutsättningar.

Andra har också tittat på