Historisk skönhet: Villa Johannehem – Olympias äldsta hem med tidsenlig elegans!
Denna vackra pärla har stått i sin prakt i över 130 år och är en äkta skönhet. Skapad av arkitekten Mauritz Frohm, är Villa Johannehem en historia som sträcker sig tillbaka till Olympias begynnelse som en plats. Detta är Olympias första och äldsta hus!
Från att ha varit uppdelad i två separata lägenheter och hyst flera familjer genom åren, står denna enastående villa idag som en enhetlig bostad. Den är som en tidskapsel som har bevittnat många skiftande ögonblick och berättelser genom tiderna. 2023 har bostaden totalrenoverats med bästa materialval i tidsenlig stil.
Med sin förmånliga placering mitt i Olympia har du enkel tillgång till Helsingborgs pulserande kultur- och stadsliv, en kort promenad bort. Villan blir din fridfulla oas i hjärtat av händelsernas centrum.
En skyddande carport, en ljuvlig trädgård och ett stilfullt inglasat uterum omger denna bostad. De 160 kvadratmetrarna inuti huset är generösa och rymliga. Planlösningen är designad för att ge utrymme åt sociala möten på bottenvåningen och allrum, kontor, Walk In Closet och två mysiga sovrum på övervåningen.
Här är möjligheterna att anpassa huset efter dina önskemål enkla och tillgängliga. Om du känner att fler sovrum skulle passa dina behov finns det möjlighet att skapa dem på entréplan samt på övre plan.
Denna villa har en plats som är helt unik och ett hus som bär på sin egen unika charm. En historia fylld med liv och erfarenheter har format detta hem till det det är idag. Detta hem måste upplevas på plats!
Bostaden kan köpas till stor del möblerad, bostaden är stylad i samarbete med ILVA.
Kontakta ansvariga mäklare vid frågor eller för tidsbokning!