Hoppa till huvudinnehåll
Välkommen till natursköna Bondstorp!
Gemensam badbrygga i samfälligheten precis nedanför vid vattnet
Fina badplatser i och kring Bondstorp
Natursköna omgivningar vid sjön
1 / 8

Bondstorp, Månsarp

Bondstorp Sörängsliden 42

4 295 000 kr

Visningar

  • -

    Varmt välkommen att anmäla Er till visningen!

    Lägg till i kalender
Värdera din bostad
Pris (utgångspris)4 295 000 kr

Fakta om bostaden

Typ
Friliggande villa
Upplåtelseform
Friköpt
Boarea
170 kvm
Biarea
55 kvm
Tomtarea
1 154 kvm
Byggår
2019
Driftskostnad
2 314 kr/månad
Pris
4 295 000 kr utgångspris

Fantastiskt hus med fina materialval och sjöutsikt!

Välkomna till Sörängsliden 42 i Bondstorp!

Ett hus som skapats ur en tanke att skapa något unikt och speciellt, ett hus som sticker ut och som passar familjens alla behov. Ljuset, ytorna och materialvalen samspelar för att skapa ett hem att trivas i, umgås och längta hem till.

Ett unikt hus som måste upplevas på plats. Ta ett kliv in i entrén och Ni ser rakt in i hjärtat av huset, det vackra vardagsrummet som är öppet i nock och har en braskamin för värme och mys. Stora fönster som ger härligt ljusinsläpp och magisk utsikt över sjön. Spiraltrappa som leder upp till ett loft som idag används som kontor.

Sörängsliden 42 är ett lösvirkeshus som har en tjock och gedigen stomme med extra isolering i väggar och tak.
Ett egendesignat hus och det enda i sitt slag.

Huset har vackra gamla gedigna spegeldörrar från 1929 som har suttit i en fastighet i Växjö med nya karmar till alla dörrblad gjorda av ett snickeri i centrala Jönköping.

En stor terrass på 60 kvm med fri utsikt över stora delar av sjön och badstranden och lägg sen till ett insynsskyddat läge och glasparti. En stor altan löper längs hela framsidan på huset och sen finns en mer avskild plats på baksidan. På baksidan finns även en grillplats som kan nyttjas sommar som vinter. El är framdraget till altanen om man vill sätta i spottar eller annan belysning där.

På tomten finns ett äppelträd samt ett körsbärsträd. Två fina japanska körsbärsträd i altanen som får ljuvliga rosa skira blommor på våren. Odlings- och planteringslådor finns på baksidan för den med gröna fingrar. Huset har även en tillhörande båtplats samt tillgång till bastu och en liten förrådsdel vid sjön.

Varmt välkommen att anmäla Ert intresse redan idag!


Förbered Er gärna genom att:
- Åka förbi området, bekanta Er och läsa på om objektet.
- Låta oss hjälpa Er att ordna ett objektsspecifikt lånelöfte genom någon av våra samarbetspartners. Vi har lokala/oberoende samarbeten med alla banker.
- Äger Ni ert nuvarande boende? Boka in en kostnadsfri värdering av Er bostad redan idag för att skapa en trygg process.

Bilder

Välkommen till natursköna Bondstorp!
Gemensam badbrygga i samfälligheten precis nedanför vid vattnet
Fina badplatser i och kring Bondstorp

Bostadsinformation

Ansvarig mäklare

Mäklarens profilbild

Marie Sjödin

Reg. Fastighetsmäklare

Karta

Vaggeryd Bondstorp

Bondstorp Sörängsliden 42

Värdera din bostad

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort

Genom att klicka på knappen för att värdera din bostad så godkänner du användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Visningar

  • -

    Varmt välkommen att anmäla Er till visningen!

    Lägg till i kalender
Värdera din bostad
Pris (utgångspris)4 295 000 kr

Boendekalkyl

Se din boendekostnad direkt. Framräknad kostnad är en indikation på vilken boendekostnad ni kan få efter era förutsättningar.

Andra har också tittat på