Skogvaktarvägen 5 Margretelund 5 rok, 134 kvm, Åkersberga
Varmt välkommen till detta mycket charmiga och trivsamma kedjehus i par. Genom säljarnas försorg har huset löpande blivit omhändertaget mycket väl med en grundlighet och noggrannhet som inte hör till vanligheten.
Här finns gott om upptäckarglädje i de naturliga rummen på tomten. Säljarna har med stor möda och genomtänkt planläggning, både för harmonisk utformning och smidig skötsel av växterna bidragit till denna magiska trädgård. Din egna oas att hämta kraft i och njuta av långa ljumma sommarkvällar.
En optimalt planerad tomt med välfyllda perennrabatter som bjuder på både blomsterprakt och godsaker att fylla skafferiet med. Den fantastiska trädgården bjuder på häckar med röda krusbär, två sorters svarta vinbär, plommonträd och två familjeträd av äpplen med ett tiotal olika sorter. Hallonland med tre olika sorter, smultron, jordgubbar och smulgubbar, rabarber samt kryddland. Därtill fantastiska buskrosor, sockertoppsgran och uppstammad syren vid entrén.
På senvintern och tidig vår värmer den starka solen det tillbyggda uterummet från Willab Garden till ca 20 grader, där njutningen är på topp i en skön möbel. Tack vare dubbelisolerad gjuten platta, extra isolerat tak och fönsterpartier, skyddas det inglasade rummet mot både extrem kyla och värme. Sagolika solnedgångar njuter du här under hela sommarhalvåret, utan att bli störd av mygg eller kvällskyla.
På entréplan finner du ett generöst vackert vardagsrum med utgång till det härliga uterummet. Kök med plats för flera gäster vid matbordet, tvättstuga i angränsande rum som har groventré med utgång till köksträdgården. Praktiskt tillgänglig, du hinner snabbt sätta på en tvätt blandat med övriga bestyr i köket. Helkaklat badrum med dusch och en klädkammare i anslutning till hallen, som är lik en dröm för vän av ordning.
På övre plan hittar du tre bra sovrum och ett allrum med utgång till balkongen, där du njuter av solens första strålar. Även här helkaklat badrum med badkar, dessutom en praktisk klädkammare. Garaget är inrett och istället finner du här både ett förråd och ett kontor, om du sitter hemma och arbetar mycket. Eller har du en kreativ ådra så kanske användningsområdet istället blir en ateljé?
I barnvänliga och populära Margretelund finner du förskolor och skolor, skogar, motionsspår, sjöar samt havsbad. Margretelunds centrum med Favoritens lanthandel, vårdcentral, apotek och pizzeria. Direktbussen till Humlegården går ett stenkast från bostaden.
Välkommen på visning till ett hus med själ!