Unik möjlighet att bli ägare till skånsk vingård i populära Påarp!
Nu ges en unik möjlighet att förvärva en etablerad vingård med tillhörande bostad i populära Påarp. Här bor man i en idyllisk miljö innehållande villa med pool, fristående garage, stort förråd med goda förvaringsmöjligheter samt ett attefallshus. Man har även låtit installera solceller, för att optimera energiförbrukningen. Den 8000kvm stora tomten rymmer hela 1300 vinrankor samt produktionslokaler för att tillverka och buteljera eget vin.
Frillestads Vingård drivs idag som en verksamhet där man producerar och säljer vin till systembolaget. Man arrangerar även populära vinprovningar i fastighetens attefallshus, där man tar besökarna på en guidad smakupplevelse genom vinets olika karaktärer och egenskaper.
På fastigheten finns en rymlig villa, där hela familjen kan bosätta sig. När man kommer in i bostaden via entrén möts man av den luftiga och fräscha hallen, där det erbjuds goda utrymmen för att hänga av ytterkläder och skor. Vidare in finner vi bostadens första vardagsrum/allrum, med gott om plats både för matgrupp och annat möblemang. Under varma sommardagar ges man direkt access till bostadens härliga trädäck med pool att svalka sig i. När vi går mot de kallare månaderna höjs mysfaktorn genom att tända en mysig brasa i kaminen. I anslutning till allrummet hittar vi köket, som stilfullt avdelas med en köksö. Här finns all tänkbar utrustning så som hel kyl/frys, diskmaskin, induktionshäll, vinkyl samt ugn och micro i bekväm arbetshöjd. Det isolerade och inglasade uterummet fungerar som en härlig förlängning av allrum där man kan samla stora sällskap för gemensamma middagar och bjudningar stora delar av året. Via hallen når vi ett fräscht badrum samt sovrum med inbyggda garderober. Till vardags används ingången via grovkök/tvättstuga, där man har goda förvaringsmöjligheter och plats för hela familjens jackor och skor. Detta utrymme används även som tvättstuga och är utrustat med tvättmaskin och torktumlare.
Bostadens andra våning är luftig och presenterar direkt ett härligt allrum. Här finns det gott om plats för familjen att njuta av härliga filmkvällar och fredagsmys. Den härliga balkongen ger oss en enastående vy över åkrarna. Vi finner även ett kaklat badrum med duschkabin, vask med kommod, handdukstork samt WC. Övre plan innehåller även hela 3 sovrum av god storlek.
Intill bostadsdelen finner vi ett stort garage med plats för två bilar och stort förvaringsutrymme. I samma byggnad befinner sig även vineriet, där man genomför tillverkningsprocessen samt buteljerar vin. Attefallshuset som idag används för vinprovningar står uppställt i anslutning till de majestätiska området med vinrankor som sträcker sig över fastigheten. Redskapsbod för smidig förvaring av nödvändig utrustning för underhåll är strategiskt placerad och lättillgänglig.
Här finns möjlighet för den som vill förvärva fastigheten med tillhörande vinproduktion samt även för den som vill använda den stora ytan till annat, så som hästverksamhet eller liknande.
Varmt välkommen med ditt intresse till ansvarig mäklare, Marcus Kjellerup.