Sikvägen 6 Huskvarna 2 rok, 55 kvm, HUSKVARNA
Bo med magisk utsikt över Vättern och spendera kvällarna med att njuta av solnedgångens vackra skådespeleri från balkongen.
Att föreningens namn är Solsidan kan knappast gå någon obemärkt förbi när man blickar ut från vardagsrummet och möts av denna häpnadsväckande vy. Föreningen ger verkligen skäl åt sitt namn. Här bor man i ett nybyggt hus som blev klart 2018 med alla bekvämligheter som krävs för den moderna människan. Hissen går nere från garaget rakt upp till lägenheten.
Ta klivet in genom entrén och rätt fram i hallen möter man utsikten det första du gör.
I hela bostaden har man enstavsparkett på golvet och under det golvvärme i samtliga rum där du kan smidigt reglera temperaturen efter behag.
I hallen finns det gott om förvaringslösningar, både avhägningsmöjligheter och garderober till höger.
När man väl kommer in i vardagsrummet, som har öppen planlösning mot köket, har man helt fri vy ut över Vättern. Det stora skjutdörrspartiet som mer eller mindre sträcker sig från golv till tak skapar ett otroligt ljusflöde för att inte tala om indoor/outdoor-living känslan.
Till höger i vardagsrummet har man det rogivande sovrummet. Här kan du vakna upp varje morgon och blicka ut över Vättern. Ljust och luftigt sovrum som gott och väl rymmer en stor säng och ytterligare förvaring. Här har man inbyggda garderober som löser vardagsförvaringen.
Till vänster i hallen ligger det stora badrummet i lugna gråa toner och ljusa träslag. Här finns duschhörna med klarglas dörr, WC, tvättställ med spegel ovan samt både tvättmaskin och torktumlare.
Stabil förening i nybyggt hus. Gemensamhetsanläggningar så som lokal man kan hyra för ex övernattande gäster och det finns även tillgång till en bastu med tillhörande duschsektion för kalla vinterkvällar. Föreningen har också en stor, gemensam takterrass som blickar ut över sjön. Ta med dig morgonrocken och glid ner till den nybyggda bryggan för ett dopp i det blå. Bryggan ligger bara ett stenkast från ytterdörren. Lyx! Länstrafikens linjebuss går precis i närheten och nere i entrèn på den digitala anslagstavlan tavlan i kan man se i realtid när nästa buss är på väg och även andra bussar i närheten.