510
MED208C1D85F9AA4FB1AB39CA915D1ACFDF
Såld!

Ersboda, Umeå

Måttgränd 8


SLUTPRIS

3 500 000 kr


Fakta om bostaden

TYP

Kedjehus

UPPLÅTELSEFORM

Friköpt

ANTAL RUM

5 rok

BOAREA

115 kvm

BIAREA

66 kvm

TOMTAREA

226 kvm

BYGGÅR

1981

DRIFTSKOSTNAD

5 658 kr/månad

Familjeidyllen i lugna kvarter

Tillåt mig att med stort nöje presentera detta mycket trivsamma hus, fint placerat i ett omtyckt och barnvänligt område.

Välkommen in till denna charmiga familjevilla belägen på Måttgränd 8. Detta ljuvliga hus präglas av en klass och stilfullhet som måste upplevas på plats. Här bor ni i 115 väldisponerade kvadratmetrar med källare, i en öppen planlösning som skapar utrymmer för stor kreativitet och fantasifullhet.
Träd in i huset och bli bemött av en stor och välkomnande hall med fantastiska förvaringsmöjligheter. Vidare får ni beträda ett smakfullt golv som samstämmigt sträcker sig till de övriga rummen på entréplan. Här erbjuds ett stort och luftigt vardagsrum i vinkel som inbjuder till en idérik möblering. Från vardagsrummet nås även den 17 kvadratmeter stora inglasade altanen i västerläge. En oas för såväl paus som sociala tillställningar man sent glömmer. Vidare finns ett fullt utrustat och luftigt kök med matplats för härlig samvaro. På övervåningen återfinns, förutom ett rymligt badrum med badkar, tre sovrum varpå det ena har en utgång till en balkong i väster.
På källarplan hittar ni en rymlig gillestuga och ett arbetsrum som är beklätt med heltäckningsmatta. Härligt och skönt för trötta fötter. Vidare finns en tvättstuga med mycket generös yta samt bastu med dusch och wc.
Sammanfattningsvis, ett hus att verkligen trivas i!

Till huset hör ett eget garage men även en parkeringsplats. Längs huskroppen finns ett praktiskt förråd med genomgång till baksidan.

På Västra Ersboda bor ni med närhet till både förskola och skola, samt ett fantastiskt affärsområde med ett stort och brett utbud av såväl livsmedelsbutiker som affärer. I området finns även en trivsam friskvårdsanläggning med både bad och gym. Vidare finns här även gott om natur i form av skog, grönområden och elljusspår. Med goda bussförbindelser tar man sig snabbt till Umeå centrum, samt NUS och Universitetet.

Välkommen att boka in Er på visning.

Bilder

MED208C1D85F9AA4FB1AB39CA915D1ACFDF
MEDCC6EF1AD0B3A4B1B9AE55A6776DDF1E2
MED6A70DEE2F2924E09951DDE2543875A11
MED90CB6695B0B74796B0789B1CC1900140
MED6CABA6EB174C46DCB06C5F50BA2923C1

Andra har också tittat på

Till mäklarkontoret