Charmigt hus från 1922 - ditt nästa drömboende! Dubbla fastigheter!
Nu har du chansen att flytta in till ditt nästa drömboende på höjden i Norrahammar. Dubbla fastigheter!
Villan har fantastisk potential med utrymme att hänga med familj- och vänner och som plus i kanten tillkommer en fantastisk trädgård med stora gröna ytor. Ett växthus, uthus och dubbelgarage som har en verkstad innanför, detta höjer villalivet ytterligare ett par nivåer uppe på höjden Georgslid 3 med fria vyer.
På entréplan når du det rymliga köket som har ett charmigt ljust golv i anslutning till sällskapsrummet där du har möjlighet att inreda på ditt unika sätt samt kommer du finna en tidlös kakelugn som aldrig slår fel!
På entréplanet finner du förvaring under trapp och en gäst-wc i anslutning till den generösa hallen. Trevlig disponering av rum och planlösningen möjliggör ett trevligt cirkulärt rörelsemönster.
Sovrummen på övre plan har likaså generösa ytor som gör det möjligt till större sovrumsmöbler eller till annat som du tycker är passande. Ett badrum där du har möjlighet att sätta din egna prägel.
Källarplan bjuder på både gillestuga med öppen spis, bastu, tvättrum utrustat med maskiner och gott om arbetsyta, wc, och matkällarförråd.
Sammantaget är detta ett charmigt hus som är fantastisk på många vis.
Endast ett stenkast bort om du behöver handla, gå till apotek eller till vårdcentralen. En stig bakom huset, 5 min gång leder till Flahultskolan (förskola till års 9).
Här bor du även med närhet till flera sjöar. Perfekt för dig som inte vill ta dig särskilt långt för ett bad.
I Norrahammar finner du ett aktivt föreningsliv inom idrott men också en ridklubb och sportcenter med både motion- och styrkehall, simhall, Padel- och tennisbanor. På området finner du även skateramp och fotbollsplaner samt hopptorn.
Vidare finner du goda kommunikationsmöjligheter vilka trafikeras av tätortsbussar som går med jämna mellanrum. Hit kan du även ta dig med tåg. Enkelt och smidigt resande mellan Norrahammar och Jönköping.
Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för anmälan av intresse.