Erikslundsvägen 314 Erikslund 6 rok, 127 kvm, Täby
Budgivningen startar efter söndagens visning, Välkommen!
Här i Erikslund har man det riktigt kul som barn! Den stora leken med barnen i området på min tid var Röda Vita Rosen. Mina kusiner bodde i området och flera av mina klasskompisar. Svårt att beskriva hur kul det var när man själv var 6-10 år.
Kan hända att Pokemons är det man springer runt och letar nu i området. Oavsett vilken lek man leker så kommer dina barn inte vara ensamma om det.
Kvarteret har en härlig pool med bastu som är en bra knutpunkt varma dagar. Poolen är lika bra till barnkalaset som vuxenkalaset . På vintern har du en av Täbys bästa pulkabackar Tippen, endast ca 300 meter bort. Där får man upp en rejäl fart och den är även en populär träningsbacke att utveckla sin fysik. Området har ett riktigt bra motionsspår som är en perfekt uppvärmning för att sedan avsluta med lite intervaller på Tippen. Det finns ingen risk att du idag kommer se mig köra intervaller på Tippen men har sett att andra gör det flitigt.
Vid skogen uppe vid tippen finns det en frisbee-golf-bana, där skulle du kunna hitta mig. Det verkar väldigt roligt om inte annat. Går man ner mot Dragonen finns ett väldigt fint utegym om intervallerna inte skulle räcka. Vilket är bra att känna till nu i Covid tider. Det finns alltså inget ursäkt till att inte hålla igång sin fysik och välmående.
Detta hus har riktigt nära till Erikslundshallen och fotbollsplanen som används flitigt. Ena bilden visar huset i nedre kant med fotbollsplanen i bakgrunden.
Detta är ett väldigt barnvänligt område utan biltrafik. Närhet till buss, Ica Dragonen, vårdcentral, tennisplan, skolor, förskolor etc. I området vid ICA ligger en Pizzerian WTS, som var en liten samlingspunkt på min tid innan alla åkte hem till sig.
I detta hus har det varit samma ägare sedan det byggdes! Vilket är ett riktigt bra tecken på trivselfaktorn. Från början är det 4 sovrum på övreplan, idag är det 3 sovrum med badrum, allrum och en klädkammare till master bedroom.
På entréplan har du två ingångar från gatan. En groventré vid tvättstugan vilket är praktiskt när skitiga barn och djur behöver spolas av efter lek på gården. Kök med anslutande matplats som har utgång till tomten och uteplatsen. Vardagsrum med en öppen spis som installerades på 90-talet. Vid huvudentrén har du även en gäst wc.