190

Näset, LIDINGÖ

Källängsvägen 58



Fakta om bostaden

TYP

Lägenhet

UPPLÅTELSEFORM

Bostadsrätt

ANTAL RUM

2 rok

BOAREA

60 kvm

VÅNING

2

LÄGENHETSNUMMER

1013

MÅNADSAVGIFT

4 610 kr

BYGGÅR

1962

GENOMGÅNGSTVÅA MED SOLIG BALKONG!

Denna bostad är publicerad som kommande/snart till salu men med möjligheten att boka förhandsvisning och göra affär redan nu. Kontakta Wilhelm vid intresse och frågor.

Välkommen till denna trevligt belägna lägenhet, omgiven av grönska och med ett insynsskyddat läge som bjuder på lugn och ro. Här bor du med naturen precis utanför dörren och kan njuta av solens strålar från både den franska balkongen i sovrummet och den generösa balkongen som nås från vardagsrummet. Inflyttningsklar lägenhet att bara flytta rakt in i. Balkongen i söderläge ger ett underbart ljusinsläpp och är perfekt för att avnjuta många soliga dagar och kvällar. Lägenheten bjuder på charm och möjligheter, där du får chansen att skapa ditt drömhem med originalparkett i vardagsrummet och stora, luftiga rum.

Sovrummet är väl tilltaget med plats för en dubbelsäng och erbjuder bra förvaring i de platsbyggda originalgarderoberna. Det ljusa och rymliga vardagsrummet med stora fönsterpartier gör att ljuset flödar in och skapar en härlig atmosfär. Köket är praktiskt och erbjuder gott om skåpsförvaring, vilket gör det enkelt att hålla ordning. Dessutom disponerar lägenheten både ett källarförråd och ett matkällarförråd för extra förvaring. Kaklat badrum med golvvärme och (borttagbart) badkar samt att det är förberett för tvättmaskin. Badrummet renoverades fullständigt för några år sedan av ett godkänt VVS-företag. Detta är en bostad med stor potential för individuell inredning. Lägenheten har renoverats löpande, här kan du flytta in direkt!

Brf Haren 1 är en populär förening på Näset, här har ni lugnet och naturen rakt utanför dörren. Föreningen har ett antal parkeringsplatser att hyra samt avgiftsfri boendeparkering på gatan precis utanför. Intill fastigheten finns en gräsmatta som kan disponeras av föreningens medlemmar, utemöbler finns. Bredband ingår i avgiften. Föreningen har god ekonomi och har gjort många stora renoveringar (se mer i årsredovisningen).

På Näset bor du i ett lugnt, familjevänligt och naturnära område på norra Lidingö. Här omges du av vackra grönområden med fina promenad- och joggingstråk samt närhet till Kyrkvikens och Askrikes vatten med flera badplatser. För den som gillar ett aktivt liv finns gott om fritidsmöjligheter – fotbollsplan, skidspår, golfbana, utegym och tennishall ligger alla i närområdet. Kyrkvikens småbåtshamn är en självklar plats för båtälskare, medan Grönsta gärde lockar med Lidingöloppets klassiska spår och det mysiga Lidingö Musteri & fik. Centralt i området ligger Källängstorget, som erbjuder en ICA-butik, restauranger och annan service. Kommunikationerna är mycket goda, med buss 203 till Ropsten på ca 8 minuter eller bilresa till Stockholms city på 15 minuter. Cykelvägen till Ropsten är snabb och smidig, och med buss 238 når du enkelt flera knutpunkter på Lidingö så som Hersby gymnasium, Lidingö Centrum, Torsvik, Millesgården och Bodal. Området är perfekt för barnfamiljer, med ett brett utbud av skolor och förskolor i närområdet.

Kontakta ansvarig mäklare, Wilhelm Hammarskiöld, vid frågor om bostaden och för att boka in dig på visning. Välkommen!

Bilder

MEDDF588729B8AB4CFE9DA95EEAFA5F7CC8
MED6631BF3792474BD8A2697BB6B1EB5538
MED01D323DF80CE48C1A8A752BBC9213F4D
MED3879D32CC87647319320346E2CBE5D75
MED373E845CF73D48A9B38C64969C4016DD

Planritningar

Viss avvikelse kan förekomma. Skala och mått kan avvika från verkligheten.

Karta

Lidingö Näset

Källängsvägen 58

Boendekalkyl

Se din boendekostnad direkt. Framräknad kostnad är en indikation på vilken boendekostnad ni kan få efter era förutsättningar. Kalkylen tillhandahålls av Lånekoll.

Bli kontaktad av mäklare

Genom att klicka på knappen, godkänner du  användarvillkoren och personuppgiftspolicyn

Andra har också tittat på

Till mäklarkontoret