Nu är det dags denna unika fastighet i Strövelstorp att avyttras! På ett härligt läge och ett hus som andas charm och själ. Bostaden anno 1800-talet med en stor separat del i brygghuset. Det är den trädgårdsintresserades paradis med flera "rum" i trädgården och man kan utveckla och fortsätta sin trädgårdsdröm här. När man kommer in i hallen så märker man att det är ett levande hus med både historia och minnen som sitter i väggarna. Huset genomgick en omfattande renovering 2016 där man valt att behålla husets själ. Man kommer in i en rymlig hall med det helkaklade badrummet i direkt anknytning. Rakt fram har man det charmiga köket, till höger har man vardagsrum, matplats och annan social yta som smälter ihop till en gemytlig enhet. Här finns även ett mindre rum som lämpar sig ypperligt till arbetsrum. När man tar sig uppför den originella trappan når man ovanplan. Här finns idag ett sovrum och det finns möjlighet till ytterligare ett, wc samt ett mysigt allrum. Det finns en källare som innefattar en lyxig vinkällare med plats att avnjuta god dryck, källaren erbjuder även förvaring. Det finns en tillhörande inredd charmig byggnad som kallas brygghuset, här finns allrum samt sovalkov. En otrolig fastighet med en charm som sällan beskådas!
Välkommen in!
Hall När man tagit några steg genom innergården och sätter handen på handtaget så infinner sig en känsla av att - öppna dörren till sitt eget hem. För detta hus andas känslan av att "komma hem". Innanför ytterdörren ryms en stor hall där man kan hänga av sig ytterkläderna rakt fram. Till vänster har man den vackra dörren som leder oss ner till källarplan och den lyxiga vinkällaren. Väggarna är målade vita och på golvet ligger ett praktiskt klinkergolv i grå kulör.
Kök Till höger från hallen kommer man till det charmiga köket. Här står man och lagar mat samtidigt som man har kontakt med vardagsrummet och de övriga sociala ytorna. Även här slås man av den gedigna och mysiga känslan som huset skänker. Vita köksluckor och träbänkskiva, en ytterligare faktor som förhöjer känslan är teglet som sitter ovan bänkskivan. Köket är utrustat spis, rostfria vitvaror i from av kyl/frys och diskmaskin samt en köksfläkt. Väggarna går i vitt och på golvet ligger ett parkettgolv.
Matsal/Vardagsrum Vidare in från köket till höger ligger det ljusa och härliga vardagsrummet som är kombinerat med matsal. Bra plats att ha en stor soffgrupp och matsalsbord för de sociala tillfällena. Väggarna är målade vita och golvet pryds av ett parkettgolv. Här får man även en glimt av den vackra trappen till ovanplan som är varsamt utvald att passa in i huset. Man har även utgång till en av de härliga uteplatser som tomten erbjuder.
Allrum/Kontorsdel Går man ut frön höger i köket kommer man i stället till det rum som vi valt att kalla allrum, en mysig del som idag används som social yta och i anknytning har man ett mindre rum med garderober som lämpar sig ypperligt till det numera eftertraktade hemmakontoret. Väggarna är vita och här ligger ett parkettgolv.
Badrum/Tvätt Rakt fram från hallen har man det fina helkaklade badrummet med sobra färgval i form av klinkergolv i grå kulör och vita kaklade väggar. Här finns en duschhörna med glasdörrar, en vit kommod med spegel ovan en vägghängd garderob som erbjuder ytterligare förvaring samt en vägghängd toalett. Tvätthörnan som finns i en del av badrummet är utrustad med en kombomaskin. Här finns även utgång till trädgården, perfekt om man önskar ha ett spabad eller liknande så man kan ta sig direkt in till badrummet. Vardagslyx!
Välkommen en trappa upp!
Allrum Från den vackra och unika trappan tar man sig upp till ovanplan här finns i dagsläget ett allrum med plats för soffmöblemang och tv-hörna, önskar man i stället ett sovrum till kan man tänka sig att allrummet lämpar sig ypperligt till det. På golvet ligger det genomgående laminatgolvet i grå ton och väggarna är vita.
Sovrum 1 På ovanplan hittar man det rejäla sovrummet och här har återigen ingenting lämnats åt slumpen, ljust och rofyllt. Väggarna är vita och på golvet ligger ett fint ljusgrått laminatgolv som är genomgående för hela ovanplan.
WC Mysigt WC som kan göras om till badrum. Det är utrustat med kommod, toalettstol. Väggarna är vita och på golvet ligger ett laminatgolv. Här finns plats för duschhörna om man skulle önska.
Källarplan Genom den unika dörren i hallen tar man kliver man ner till källarplan. Man kommer ner i en hall med klinkergolv och vita väggar och rakt fram väntar den lyxiga vinkällaren. Ett underbart rum för alla vinälskare! Här inrymms ett parhundra flaskor. En härlig plats för livsnjuteri.
Brygghuset Det finns en tillhörande inredd charmig byggnad som kallas brygghuset. Här finns ett rejält allrum samt sovalkov. Här finns synliga takbjälkar som förhöjer charmen, vita väggar och på golvet ligger ett laminatgolv. |